v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse duhet te ham mengjes?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Pse duhet te ham mengjes?   Fri Feb 01, 2008 1:12 am

Shumė hulumtime shkencore gjatė 20 viteve tė fundit kanė sjellur pėrfundime se mėngjesi ėshtė ushqimi mė i rėndėsishėm dhe njėherit kanė sjellur arėsyė se pse nuk duhet asnjėherė tė lejoni qė tė mos e hani mėngjesin:1. MĖNGJESI SJELL VITAMINA: Njė mėngjes i thjeshtė me sallatė, qumėsht dhe frute cdoherė sjell sasi tė mjaftueshme tė kalciumit, B6, hekur etj.


2. MĖNGJESI JU MUNDĖSON KONCENTRIM MĖ TĖ MADH: Fėmijėt qė hanė mėngjės kanė treguar rezultate tė shkėlqyera nė teste si dhe njė nivel mė tė lartė t ėkoncentrimit nė klase; ata gjithashtu janė mė tė gjallė dhe mė kreativė Ndėrsa, tė riturit nėse kanė bėrė me rregull mėngjesin e tyre atėherė janė mė tė kthjellur nė ambientin e punės si dhe mė tė koncentruar.


3. MĖNGJESI E ZMADHON MUNDĖSINĖ PĖR TĖ KONTROLLUAR PESHĖN E JUAJ: Njė statistikė e vitit 1994 ka treguar se nė njė familje ku fėmijėt rriten me dy prindėr, Tėherė fėmijėt qė nuk hanė mėngjes dyfish mė shumė kanė gjasa tė shtojnė mė shumė nė kilogramė se fėmijėt qė mėngjesin e tyre e hanė rregullisht. Shumė tė rritur nuk hanė mėngjės me shpresė sė do tė dobėsohen. Pėr fat tė keq, ky program I humbjes sė kilogramėve tė tepruar do tė ju dėshtojė. Duke ju larguar mėngjesit kjo sjellė deri tek krijimi I urisė mė tė madhe gjatė ditės mė vonė, qė pastaj resulton ne kalori mė shumė.


SI TĖ GJENI KOHĖ DHE, CKA DUHET TĖ HANI?


TAni mė I kuptuat tė gjitha arėsyet shkencore lidhur me rendėsinė e mėngjesit tė rregullt. Mirėpo sit ė gjejmė kohė tė hamė, deh cfarė nė tė vėrtetė domethėnė njė "Mėngjes I balacuar"?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pse duhet te ham mengjes?
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SI TE HUMBNI PESHEN E TEPERT
» Kush i tha Zahir Pajazitit ta vranė Dr. Rugoven?-Flet Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Duhet tė zbardhet vrasja e Zahirit
» Kastriot Myftaraj: Njė ditė, Perėndimi do t' u thotė shqiptarėve se duhet tė luftojnė fundamentalizmin islamik
» Femra, ja kėshillat sekrete qė duhet t'i dini?!
» Vladimir Bruēaj: Shqiptarėt nė Europė duhet tė shkojnė tė bashkuar, por si europian

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: