v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Barerat-Bimet qe zgjojn epshin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Barerat-Bimet qe zgjojn epshin   Fri Feb 01, 2008 1:16 am

Kanella
Pėrdoret si pluhur jo vetėm nė ėmbėlsira, por gjithashtu ėshtė e kėshilluar edhe nė gatimin e mishit. Ėshtė elementi kryesor nė recetat e Krishtlindjeve. Lėngu i saj pėrdoret pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė menstruacioneve apo gjatė shtatzėnisė.
Dafina
Heronjve romake i dhuronin kurora me dafina. Herėn e parė qė do tė keni rast tė vallėzoni me tė dashurin tuaj, i dhuroni njė kurorė me kėtė bimė tė shenjtė. Nė gatim dafina pėrdoret nė sasi tė vogėl, njė ose gjysmė gjethe pėr shkak tė shijes shumė tė fortė dhe ėshtė paksa e hidhur.
Majdanozi
Pėrdorej nga shtrigat si njė nga pėrbėrėsit e porcionit qė shėrbente pėr tė fluturuar. Ai mund tė pėrdoret nė rreth 30 lloj gatimesh, si nė mish, peshk, sallatė.
Hudhra
Nuk duhet tė mungojė nė kuzhinė. Mendohet sė ėshtė njė bimė e shenjtė, erotike, mjekėsore, e cila iu jepej atletėve nė olimpiadat nė Greqi. Ka shumė cilėsi kuruese, sidomos nė rastet e kancerit. Substancat thelbėsore tė saj tė pėrpunuara dhe destinuara pėr kurim shiten nė kapsula, pėr shkak tė shijes sė saj. Pėrdorej si i vetmi afrodisiak qė nė kohė tė lashta. Sot ėshtė provuar se substanca kimike qė shkakton aromėn e hudhrės ndodhet edhe nė sekrecionet intime femėrore.
Orizi
Ėshtė simboli i fertilitetit. Kur me pafajėsinė mė tė madhe nuses dhe dhėndrit i hidhet oriz gjatė dasmės, shumė pak e dinė qė nė brendėsi ėshtė pikėrisht ky sekret. Disa kanė mendimin se ėshtė e pamundur qė tė eksitosh ndonjė njeri me njė pjatė oriz, por prova mė e mirė pėr fertilitetin qė ka orizi ėshtė fakti i mbipopullsisė qė ka Kina.
Patėllxhani
Mendohet se ka ardhur nga India dhe se mbėrriti nė Evropė kur arabėt pushtuan Spanjėn. Konsiderohet eksitus, sidomos kur pėrgatitet me pėrbėrės tė tillė si hudhėr, qepė, spec dhe erėza tė tjera.
Qepa
Ėshtė thelbėsore pėr tė gjitha llojet e kuzhinave, qė nga mė erotikja deri tek mė e thata. Origjina e saj vjen nga Azia. Egjiptianėt, romakėt, grekėt dhe arabėt e kanė konsideruar afrodisiake pėrpara se evropianėt tė njihnin ekzistencėn e saj.
Spinaqi
Origjina e tij ėshtė nga Persia. Spinaqi ėshtė i pasur me vitamina dhe minerale, forcon trupin dhe ankthet e dashurisė.
Fasulet
Pėr romakėt ishin stimulante dhe lulja simbolizonte kėnaqėsinė seksuale. Supa me fasule simbolizonte kėnaqėsinė seksuale dhe u ndalua nė shekullin e XVII nga kolegji i murgeshave te San Jeronimo pėr tė ndaluar eksitimet.
Misri
Bimė e shenjtė pėr indianėt e Amerikės. Simbolizon fertilitetin dhe bollshmėrinė.
Speci
Duket se e vetmja gjė erotike qė ka, ėshtė forma e tij. Por nė disa rajone konsiderohet eksitus, ndėrsa nė disa tė tjera konsiderohet si kundėr afrodisiak.
Domatja
Ka origjinė nga Amerika dhe duhet tė futej nė kategorinė e frutave. Spanjollėt e sollėn domaten nė Evropė si “molla peruane” dhe “molla e dashurisė”. Mishi i saj i ngjeshur i kuq dhe sensual mori shpejt shumė famė, sepse besohej shumė nė fuqinė e saj stimuluese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Barerat-Bimet qe zgjojn epshin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: