v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Qe qysh duhet me organizu ndarjen pi ati/asaj qe doni??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Qe qysh duhet me organizu ndarjen pi ati/asaj qe doni??   Sat Feb 02, 2008 3:38 pm

1. Zhdukja e qetė

Mėnyrė mė e zakonshme e ndėrprerjes s lidhjes ėshtė ajo e ngadalshme, e qetė duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harroj apo do ta gjej dikė tjetėr. Si arsyetim gjeni se jeni shumė tė zėnė me punė, smundeni tė dilni etj. Kėshtu bėni gjithēka qė me partnerin tuaj ta mbani distancėn. Nuk lajmėroheni nė telefon, e ndėrroni numrin etj. Duhet tė kihet parasysh se kjo metodė funksionon vetėm te lidhjet e shkurta, qė kanė zgjatur vetėm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy mė sy

Shumė psikologė pajtohen se mėnyra mė e mirė e ndarjes ėshtė kur tė ulet ēifti sy mė sy dhe qetė, por me vendosmėri i sqarohet partnerit se asgjė personale kudėr nuk keni, mirėpo problemi ėshtė se lidhja nuk funksionon. Lamtumirė, dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta liruar edhe partnerin.

3. Gėnjeshtrat

Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė gėnjeshtra ėshtė mė e mirė se realiteti i hidhur. P.sh ėshtė mė mirė tė shpikni diēka dhe tė thuani se: " kam gjetur dike tjetėr dhe dua tė jem me tė" se ta thuani tė verėtetėn e hidhur tė llojit:" mė me dėshirė do tė fleja nė shtallė se sa tė hy sėrish me ty nė shtratė". Nėse pėrcaktoheni tė zgjedhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e lehtė dhe pėr tė cilėn edhe partneri do tė kuptoj se nuk ėshtė arsye e vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: "nuk jam i gatshėm tė obligohem", apo "dua tė pėrcaktohem pėr karierė nė punė". Shumė vėshtirė e ka partneri qė tė mos i pranoj kėto arsyetime.

4. Ndarrja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumė ēifte qė ndarrja tė zgjasė mė gjatė se vet lidhja nė dashuri. Edhepse njėri nga partnerėt nuk e do mė tjetrin, gjen arsye tė stilit, "nuk dua ta lėndoj". Thjesht i frikohet ndjenjės sė fajėsisė dhe me kėtė mendon se bėnė punė tė madhe duke vazhduar qė ta mbaj lidhjen tė paralizuar. Nė tė shumtėn e rasteve kjo ėshtė ndarje mė e dobėt e mundshme, dhe njė gjė tė kėtillė vėrtet nuk e merriton njeriu me tė cilin i ke ndarė madje sė paku edhe njė muaj tė vetėm tė jetės sate. Shumė mė tepėr ka pėr ta ēmuar vendosmėrinė tėnde atėherė kur tė kthjellėt dhe kupton se vėrtet vėrtet ka mbetur shumė pak nė atė lidhje, se sa njė ditė papritmas tė vetėdijėsohet se pikėrisht ju jeni personi qė ia keni shkatėrruar jetėn ngase e keni mbajtur lidhjen tė paralizuar vetėm duke aktruar!
Ndoshta ju kujtohen filmat brazilian apo seritė tjera tė dobėta ku partnerėt ndahen 17 herė brenda vetėm njė muaji, dhe nė fund lidhja pėrfundon me armiqėsi tė ndėrsjellė!

5. Ndarja agresive - shpėrlarja!

Kėtė mėnyrė tė ndarrjes zakonisht e zgjedhin personat jo tė sinqertė dhe me natyrė frikacaku. Unė kėtė e quaj edhe ndarja e qyqes! Ja si ndodh njė ndarje e tillė tipike:
Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hudhė fajėsinė, i cakton kėrkesa tė pamundshme, ėshtė vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpinde dhe vazhdimisht e ndėrron sjelljen e vet! Tė gjitha kėto ndodhin ngase partneri qė e dėshiron ndarrjen nuk ka siguri ne vete se a ėshtė i qėlluar vendimi pėr kėtė gjė!

6. Ndarja nė vende publike!

Asnjėherė nuk guxoni qė ndarrjen ta ndėrmerrni para njerėzve tjerė tė pranishėm. Ēkado qė ju ka ndodhur, pa marrė parasysh si ndiheni, mos u ndani para njerėzve tjerė. Kjo mund tė shkaktojė shumė plagė te partneri i juaj, mund tė ndikoj qė ta humb vetbesimin dhe tė vdes emocionalisht! Le tė jetė vendi i qetė, ju tė dy dhe assesi kafeteria, lokalet ku janė tė pranishėm tė tjerėt etj. Atėherė partneri nuk do tė jetė nė gjendje edhe tė bisedoj lirshėm me ju edhe tė pėrkujdeset pėr emocionet e veta nė atė ēast.
Edhepse shumė lidhje fillojnė nė vende publike si punė, kafeteri, stadionė, kinema, kėto nuk janė vende tė mira pėr ndarrje.

7. Mundohuni t'ia shpėtoni fytyrėn partnerit

Me kėtė dua tė them se edhepse nuk gjeni mė asgjė qė do t'ju mbante nė lidhje me partnerin, mundohuni qė sė paku pjesėn tuaj tė fajit ta merrni pėrsipėr. Ėshtė shumė lehtė tė lėndohet dikush qė vėrtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marrė parasyshė arsyen pse dėshironi tė ndaheni, duhet tė keni rrespekt si ndaj njė krijese njerėzore tė pėrbėrė nga emocionet, dėshirat, ėndėrrat etj. Pikėrisht sikurse edhe ju. Mos u bėni pra egoist, nėse tashmė keni vendosur pėr diēka tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Qe qysh duhet me organizu ndarjen pi ati/asaj qe doni??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetėr duhet tė lexohet,dhe patjetėr duhet tė shpėrndahet-Ataku nė zemėr
» Lufta pėr ēlirimin dhe ndarjen nga Maqedonia: Ja skenari shqiptar
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» LIRI LOSHI: NUK NDALET SERBIA - AJO DUHET NDALUR!
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Zona pėr bisedė :: Bisedė-
Kėrce tek: