v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ta largoni eren e gojes?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Si ta largoni eren e gojes?   Sun Feb 03, 2008 2:13 pm

Te gjithe njerezit here pas here kane frymarrje me ere te rende sidomos ne mengjes. Era e keqe mund te shfaqet edhe kur keni uri, mbani diete, pas ngrnies se ushqimeve te pasura ne hudhra, qepe ose pasterma.

Shkaqet

Ka shume shkaqe per eren e rende te frymarrjes. Shkaku kryesor eshte renia e sekrecionit te peshtymes. Peshtyma ka veprim pastrues dhe ndihmon ne zhdukjen ose permiresimin e eres se rende. Kur sekrecioni I peshtymes bie, bakteret mund te shtohen duke lindur keshtu era e rende e frymarrjes.
Frymarrja me ere te renduar e cila ka si shkak uljen e sekrecionit te peshtymes mund te dallohet:
- ne mengjes. Peshtyma gati zhduket gjate gjumit, keshtu qe bakteret shumohen kjo ben qe te shfaqet frymarrja e rende
-Kur keni uri, sepse pertypja rrit sasine e peshtymes.
- kur nuk jeni te hidratuar, sepse ulet veprimi pastrues I peshtymes
- semundje te cilat prekin gjendrat e peshtymes
- gjate marrjes se disa medikamenteve
- pas pirjes se pijeve alkolike

Shkaqe te tjera te eres se rende te frymarjes:

- konsumimi I ushqimeve me ere te forte si hudhra, qepa etj
- duhani
- bakteriet dhe gurezat e kavitetit te gojes te cilat frmohen nga ushqimet e mbetura midis dhembeve ose ne proteza.

Per probleme te zones ORL(amigdalite, sinuzite, etj), kariet, dhe semundje te tjera, te cilat gjithashtu shkatojne eren e rende te frymarrjes, drejtojuni mjekut per kontroll.


Per te patur nje frymarrje me te pelqyeshme:

- beni gargare me solutione per gojen (mbajeni per 30 sekonda ne goje)
- lajini dhembet, gjuhen, qellezen dhe mishrat e dhembeve, te pakten dy here ne dite me paste dhembesh
- perdorni fillin e dhembeve te pakten nje here ne dite
-konsumoni sa me shume fruta dhe perime dhe me pak yndyrna
- konsumoni me pak mish
- hani ne intervale te rregullta
- pertypni cimcakiz pa sheqer, perdorni bombone me mente pa sheqer
-nese konsumoni ushqim me ere te forte(qepe, hudhra etj) perdorni fillin e dhembeve dhe gargar per te permiresuar eren e rende
-pini i sa me shume uje.
- shkoni per kontroll rregullisht tek stomatologu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si ta largoni eren e gojes?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: