v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Leonora Jakupi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Leonora Jakupi   Tue Feb 05, 2008 12:44 am

Leonora Jakupi lindi mė 3 mars 1978 nė Skėnderaj, Kosovė. Njė ndėr kėngėtaret mė tė njohura, bukura dhe preferuara nė trojet shqiptare. Karriera e Leonorės ka filluar nė moshėn 15 vjeēare ku ka kėnduar pėr herė tė parė nė festivalin "Zėri i Drenicės". Kėnga e parė ishte "Dallėndyshe bukuroshe". Ka marr pjesė edhe nė festivale tė tjera si pėr shembull Festivali nė Radio Televizionin Shqiptar. Albumet e Leonorės pėrmbajnė muzikė tė rrymave tė ndryshme. Albumet e fundit pėrmbajnė kėngė pop tė inspiruar nga muzika turke.

Ndėr kėngėt mė tė njohura dhe tė dashura tė Leonorės ėshtė ”A vritet pafajėsia”. Kjo kėngė doli gjatė luftės sė Kosovės dhe ka pėr temė luftėn dhe gjenocidin serb ndaj shqiptarėve. Leonora ja dedikoj kėtė kėngė babait tė saj qė ishte pjesėtar i UĒK dhe vdiq gjatė luftės. Pas luftės Leonora u shpėrngul nga Skenderaj dhe u vendos nė Prishtinė, ku edhe banon sot me nėnėn, motrėn dhe vėllanė.

Nė vitin 2002 Leonora u rrah nga kolegeja e saj Adelina Ismajli. Leonora e denoncoi nė polici Adelinėn, por prokuroria vendosi qė ta hedh poshtė ēėshtjen. Konflikti fizik mes Leonorės dhe Adelinės edhe u politizua; gazeta "Epoka e Re", e afėrt me PDK, vendosi qė ti besonte versionit tė Leonorės pėr atė se ēka kishte ndodhur, ndėrsa gazeta "Bota Sot", e afėrt me LDK bėri vendim tė kundėrt, i besoi versionit tė Adelina Ismajlit.

Nė programin ”Pėrrall me tupan” nė Radio Televizionin e Kosovės mė datėn 01. shkurt 2007 Leonora Jakupi deklaroi se do tė mund tė pajtohej me Adelina Ismajlin, vetėm nėse ajo i kėrkon Leonorės falje publikisht.

Disa herė nė intervista ėshtė ankuar se Ministria pėr Kulturė e Kosovės po bėn pak pėr mbrojtėn e tė drejtave autoriale tė kėngėtarėve nga Kosova, dhe luftimin e piraterisė.

Ka marr pjesė disa herė nė koncerte humanitare/ bamirėse, si nė koncertin pėr grumbullimin e mjeteve financiare pėr lirimin e Fatmir Limaj.

Citime tė Leonorės

* Pėr politikė: "Nuk merrem me politikė, as qė dua tė merrem, sepse politika i takon atyre qė janė mė kompetent. Artisti ka shumė shpirt dhe fatkeqėsia mė e madhe ėshtė nėse merrem me politikė. Njė shoqėri ka nevojė edhe pėr politikė, por arti ėshtė ushqim pėr shoqėrinė."

* Frikė:"Kam frikė shumė nga ata qė merren me pėrgojime dhe me thashetheme, sepse e drejta e di se vonon por del nė shesh. Dua drejtėsi edhe pse ajo dhemb pėr tė fajshmin. "

* Fatkeqėsi: "Fatkeqėsia ime mė e madhe ėshtė humbja e babit tim. Ajo ėshtė njė tronditje e madhe pėr mua dhe pėr familjen time. Ēdo herė kur e kujtoj mė kėput shpirtin. Le ta vendose ēdo kush dorėn nė zemėr dhe tė kujtoj veten nė pozitėn time. Por jeta duhet vazhduar, por babi im do tė jetė gjithnjė nė shpirtin tim"

* Pėr tė rinjtė jashtė:"Rini e mėrgatės duani atdheun dhe mendoni qė tė ktheheni njė ditė nė Kosovėn e bukur"

* Pėr pikat e dobėta tė saj:"Sinqeriteti i tepruar. Kam kundėrshtar sinqeritetin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Leonora Jakupi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: VIP-
Kėrce tek: