v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si thon te dua ne gjuhen e tij?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Si thon te dua ne gjuhen e tij?   Tue Feb 05, 2008 7:40 pm

Mos u ngrys kur partneri nuk e vė re mėnyrėn tėnde tė tė thėnit “faleminderit”, “mė fal” dhe “tė dua”, sepse ndoshta nuk ke zgjedhur gjuhėn e pėrshtatshme. Bėj zgjedhjet e duhura duke nisur nga leximi i kėtij manuali


Mjaft me zėnkat pa fund se kush e ka fajin. E dėgjon dhe nė ėndėrr atė gėrr-mėrr-in e pedantizmit, tek si molė gėrryen kohėn qė kaloni bashkė? Ēikėrrimat fryhen dhe i marrin frymėn njė lidhjeje tė paqtė? Kujtoni rastet kur dallgėt uleshin me njė rreze buzėqeshjeje qė hapte pastaj tėrė qiellin me gazin qė ju kapte. Mbetet aq e lehtė, mjafton tė mėsosh ndonjė sekret mė shumė, tė duash t’i zbatosh dhe ndryshimin do e ndjeni nė ēdo dimension tė lidhjes. Tė mos ndėrpresėsh betejėn sa tė arrihet rezultati i barazimit, nuk ėshtė aspak taktikė e menduar mirė. Aq mė tepėr kur secili kujton se ai ka tė drejtė t’i bjerė bilbilit pėrfundimtar. Nuk do tė thotė se kur ngre flamurin e bardhė ke humbur, marrėdhėnia nuk ėshtė luftė. Ama duhet dhe pak grintė. Rėndėsi ka mos tė tė verbojė inati. Mund t’ia dalėsh. Pa provo njėherė kėto kėshilla


Dėgjo mė shumė, fol mė pak

Komunikimi ėshtė 85 pėr qind dėgjim dhe 15 pėr qind tė folur. Sa mė pak pėrpiqesh pėr tė folur pa dėgjuar aq mė shumė e ndihmon komunikimin. Pėrpiquni tė dilni nga shtėpia, pėr tė ecur, mos merrni telefonat me vete dhe thjesht shih nė sy partnerin tek tė flet. Ėshtė shumė bukur nė njė lidhje tė kuptosh se partneri tė dėgjon.


Seks: Thjesht mos e refuzo

Shko me partnerin, edhe kur nuk do! Shpesh dėshira ngjallet mė vonė. Kur ti e lė tė vazhdojė, do ta gjesh veten duke e shijuar. Sa mė shumė e provon seksin, aq mė shumė trupi yt do ta dojė atė. Do ndjesh mė shumė energji dhe sensualitet dhe partneri do ta vėrė re kėtė ndryshim seksual.


Fshihi problemet e vogla

Bėn mirė qė ca ēėshtjeve tė mos iu kthehesh. Nuk shmangen ēėshtjet kyēe, por kur bėhet fjalė pėr vogėlsi tė sė pėrditshmes, ēiftet e suksesshme kanė pranuar tė injorojnė problemet e vogla. Nuk ia vlen t’i rėndosh gjėrat duke kėmbėngulur pėr tė fituar ēdo kauzė.


Trajtoje dashurinė si njė miqėsi dhe ndjehu e lirė

Ēiftet mė tė lumtura e trajtojnė njėri-tjetrin me respekt, afeksion dhe empati. Ata i zgjedhin fjalėt me kujdes, duke shmangur ato sjelljet helmuese pėr jetėn nė ēift: kritikat, pozicionin mbrojtės, mospėrfilljet, mburojat, dhe ndihen tė lidhur emocionalisht. Jep dashurinė qė ti dėshiron tė marrėsh. Nxirr jashtė shumė dashuri dhe vlerėsim dhe do tė kthehet. Mėnjano ankesat dhe llogaritė e tepėrta dhe kėshtu do jetė dhe pėr ty.


Pėr tė ndryshuar lidhjen, ndrysho veten

Shumicėn e herėve ne mendojmė: unė kam tė drejtė dhe ai po gabon. Duhet ta bind tė ndryshojė. Po e vėrteta ėshtė qė po tė ndryshojė njėri nga ju dhe lidhja me shqetėsimet e saj do ndryshojė. Ti pretendoni pse duhet tė ndryshojė unė? Po kur tė mbushet mendja tė bėsh lėshimin e parė gjithmonė thua: “Pse prita kaq gjatė?”


Mos e tepro me komente tė ashpra

Kur je e lodhur ose e frustruar, ėshtė e lehtė tė rrėshqasėsh nė tė qenit kritike me partnerin. Kujtohu, shprehjet apo sjelljet negative mbajnė shumė peshė. Sigurohu qė pėr ēdo veprim “tė ashpėr” tė kryesh pesė veprime “tė ėmbla” pėr ta balancuar: njė prekje, njė e qeshur, njė puthje, njė gjest dashurie, njė kompliment.Lufto pėr dashurinė

Thėnė hapur, nuk ekziston ndonjė martesė e mirė, po qė nuk ka pasur konflikt. Shumė njerėz pėrpiqen qė tė mos nisin konfliktin, po dy njerėz qė jetojnė bashkė diku do pėrplasen. Po ta menaxhosh me kujdes dhe zgjuarsi, konflikti do t’i japė martesės njė goditje energjike. Ti mund tė kesh njė marrėdhėnie mė tė plotė dhe interesante.Seksi ka rėndėsi, koha e kaluar bashkė ka dhe mė shumė

Shpesh pėrqendroheni nė programimin e seksit, e zhvendosni nė majėn e prioriteteve dhe nuk dilni gjėkundi. Por, po tė fokusoheni nė kohėn e kaluar bashkė, duke shkuar nė kinema, duke punuar pėr njė projekt bashkė, atėherė njė jetė e mirė seksuale nuk do mungojė.


Mos kėrko medoemos dikė qė e ka gabim dhe dikė qė e ka mirė

Ėshtė e lehtė tė gjendesh nė njė betejė se kush ka tė drejtė dhe kush gabim, por kjo ju pengon pėr tė zgjidhur problemin. Askush nuk do ndėshkohet, po ta ketė gabim dhe as do marrė medalje po tė ketė tė drejtė, kėshtu qė mos kėrko tė gjesh fajtorin, thjesht pėrpiquni tė zgjidhni problemin.


Fjalėt janė si ushqimet- ushqeni njėri-tjetrin me mė tė mirat

Shprehja e ndjenjave tė buta dhe mirėkuptimit tė njėri-tjetrit do komunikonte respekt dhe do e bėnte partnerin tė ndihej i dashuruar. Mund ta mohosh se ndodh kėshtu? Sigurisht qė jo, prandaj investo nė ushqimin e lidhjes.


Mos e ki mendjen te barazia; pėrqendrohu te ndershmėria

Nuk ka pse tė jetė gjithēka 50 me 50. Tė kesh ndjenjėn qė ēdokush po bėn atė qė ėshtė e drejtė, dhe pse jo gjithmonė ėshtė e barabartė, e bėn tė lumtur njė martesė. Kjo nuk aplikohet vetėm nė punėt e shtėpisė, po nė vetė lidhjen tuaj.

Mos harroni se keni qenė partnerė para se tė ishit prindėr. Po tė keni fėmijė mos lini mėnjanė lidhjen dhe marrėdhėnien tuaj dhe tė pėrqendroheni vetėm te fėmijėt. Bėjeni lidhjen me njėri tjetrin- jo vetėm si prindėr por dhe si tė dashur – njė prioritet.


Shpėrbleje me monedhėn qė ai njeh

Secila prej nesh dėshiron qė partneri ta shpėrblejė pėr diēka qė kemi bėrė. Po kjo pagesė duhet bėrė nė monedhėn qė njohim. E njėjta vlen dhe pėr partnerin, sepse kur ti bėn pėr ta falėnderuar diēka qė ai s’e vė re atėherė nuk ia ka vlejtur. Mundohu tė zbulosh ēfarė kėrkon partneri dhe fol nė gjuhėn e tij.


Mos harroni sukseset e lidhjes suaj

Pėr tė sjellė mė tė mirėn nė lidhjen tuaj duhet tė fokusoheni te ēfarė keni bėrė si duhet nė tė kaluarėn. Pėr shembull, nė rast se po pėrpiqeni tė ndryshoni zakonin e tė grindurit shpesh, kujtoni rastet kur grindjet i keni pėrfunduar me humor ose nė njė mėnyrė miqėsore. Ēdo ēift ka njė listė me pėrvoja kur ata kanė menaxhuar si duhet situatėn dhe ėshtė e rėndėsishme t’i mbash mend, se sa tė pėrqendroheni nė rastet kur zėnkat kanė shkuar keq.


Shihni situatat me sytė e njėri-tjetrit

Shpesh konflikti lind duke e ngarkuar negativisht atė qė bėn partneri. Nė vend qė t’i thuash vetes se partneri ėshtė treguar kokėbosh dhe acarues, pėrpiqu qė ta mendosh situatėn sipas pikė vėshtrimit tė tij. Pyet veten: ē’ka menduar? Veprimi nuk ndryshohet, por duke kuptuar arsyet, ndryshon kėndvėshtrimi pėr problemin dhe e bėn mė tė lehtė komunikimin rreth tij.


Mbill besim dhe korr intimitet

Ēėshtjet e besimit janė si shkėndijat nė njė pyll tė thatė, ti duhet tė merresh me to sa mė shpejt tė jetė mundur, si kur ėshtė diēka e madhe, si njė flirt apo diēka e vogėl si ndarja e sekreteve martesore me mikeshėn e ngushtė. Ju duhet t’i zhdukni arsyet pėr mungesėn e besimit qė tė ndiheni tė sigurt pėr t’i besuar njėri-tjetrit thellėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si thon te dua ne gjuhen e tij?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kejsi Tola, Jam vajzė e rregullt, paparacėt mė bezdisin se thonė tė pavėrteta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: