v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dhimbjet kronike-Shkaku Interneti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
::valushja::
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 451
Join date : 30/01/2008

MesazhTitulli: Dhimbjet kronike-Shkaku Interneti   Thu Feb 07, 2008 12:30 am

Mania per te qendruar para kompjuterit, duke lundruar ne Internet, nuk eshte me nje loje, pasi gjithcka mund te kthehet ne nje sindrom mjaft te rende per shendetin tone.

Ky eshte alarmi i fundit qe hedhin psikologet, te cilet kane vene re se personat qe kalojne nje kohe te madhe duke lundruar ne Internet kane dhimbje kronike. Studimi nxjerr ne pah se 5 per qind e pacienteve qe vuajne nga dhimbjet kronike, kane lidhje te dretperdrejte me Internetin, i cili nuk eshte gje tjeter vecse nje nga streset e perditshme qe kalojne njerezit. Studimi i kryer nga "Pain in Europe", ka ka treguar se personat qe shpenzojne nje kohe te madhe ne Internet, jane te perfshire nga dhimbje kronike dhe kjo ne saje te ndikimit qe moria e informacioneve qe ata marrin ne Internet. Kjo sipas psikologeve shpjegohet me faktin se receptoret e informacionit, ne kete rast ndihen mjaft pasive, duke fituar keshtu nje pamundesi per te pertypur gjithcka qe u del perpara dhe kjo behet shkak per dhimbje kronike te cilat shkaktohen me shune anen psikologjike te ketyre personave, sesa ne sferen fizike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dhimbjet kronike-Shkaku Interneti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: