v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Google fillon projektet filantropike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Google fillon projektet filantropike   Tue Jan 29, 2008 11:29 pm


Google fillon projektet filantropike

Makina kėrkuese amerikane Google, do tė ndajė mbi 25 milionė euro subvencione dhe investime pėr njė numėr tė madh tė projekteve filantropike, duke synuar kėshtu, siē janė shprehur drejtuesit e saj, tė bėhet kompania e cila e pėrmirėson botėn, kanė njoftuar mediat franceze.
Nė kuadėr tė projektit tė parė, i cili ka tė bėj me parandalimin e katastrofave shėndetėsore, biologjike, klimatike e tė tjera, organizata InSTEDD (Innovative Support to Emergencies, Diseases and Disasters) do tė pranojė pesė milionė dollarė pėr parandalimin e krizave shėndetėsore nė botė, derisa Iniciativa pėr Sigurinė Shėndetėsore nė Botė do tė marrė 2.5 milionė dollarė pėr mbrojtje nga kėrcėnimet biologjike, Universiteti amerikan Clark do tė marrė njė donacion pėr zhvillimin e sistemeve pėr kontroll mė tė mirė, analiza dhe parashikime nė raport me ndryshimet klimatike nė ekosisteme, produkte ushqimore dhe shėndet tė banorėve tė Afrikės dhe Amazonės.

Projekti i dytė ka tė bėj me qasjen nė shėrbimet publike pėr shtresat mė tė varfra tė popullatės sė Indisė dhe Afrikės lindore. Nė kuadėr tė tij, organizata joqeveritare indiane Pratham do tė fitojė dy milionė dollarė pėr krijimin e institutit tė pavarur, i cili do tė pėrpilojė raportet vjetore shtetėrore mbi gjendjen nė arsim, dhe do tė jap vlerėsimet e tij nė fushėn e arsimimit.

Projekti i tretė ka tė bėj me nxitjen e zhvillimit tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme. Kompania ndėrkombėtare "TechnoServe" e cila merret me stimulimin e fillimit tė bizneseve private nė mjediset e varfra nė mbarė botėn, do tė marrė 4.7 milionė dollarė pėr mbėshtetje kompanive, stimulimin e hapjes sė vendeve tė reja tė punės nė Afrikė, para sė gjithash nė Gana dhe Tanzani.

Projekti i katėrt me radhė ka tė bėj me energjinė e ripėrtėritshme, e nė kėtė kuadėr njė kompani nga Pasadena (Kaliforni), e cila merret me energjinė termale solare, do tė fitojė 10 milionė dollarė pėr zhvillimin e sistemit. Pėrderisa nė projektin e pestė ėshtė pėrfshirė pėrshpejtimi i komercializimit tė automjeteve hibride.

Google do t’i jap 500.000 deri nė dy milionė euro pėr kompanitė, tė cilat kanė qasjen mė inovative pėr komercializimin e gjerė tė kėtyre llojeve tė reja tė automjeteve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Google fillon projektet filantropike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Teknologjia-
Kėrce tek: