v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nokia paralajmėron rrjetin 4G

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Nokia paralajmėron rrjetin 4G   Tue Jan 29, 2008 11:33 pm


Nokia paralajmėron rrjetin 4G

Nga kompania "Nokia Siemens Networks" kanė lajmėruar se me sukses ėshtė kryer rrethi i parė i testimit tė teknologjisė 4G LTE (Long-term Evolution) dhe se ajo, nė pajisjet mobile, ka arritur shpejtėsinė prej 173 megabitėsh nė sekondė.
Grupi 3GPP ka publikuar specifikat e standardit tė gjeneratės sė katėrt pėr bartjen e tė dhėnave nė telefonat celularė. Rrjetet LTE, sikur se edhe Wi-Fi, do tė shfrytėzojnė antenat me mundėsi tė pranimit dhe dėrgimit tė shumėfishtė, me anė tė sė cilave do tė rrisin dukshėm rrjedhėn e informatave nė krahasim me atė 3G.

Me anė tė rrjetit tė ri, tė dhėnat do tė barten gjatė shkarkimit me shpejtėsi prej 326 megabitėsh pėr sekondė, derisa koha latente nė mes tė shfrytėzuesit dhe dėrguesit, do tė zvogėlohet nė dhjetė mili-sekonda.

Rrjeti 4G do tė shfrytėzojė frekuencėn 2600 GHz, pėrderisa nė firmėn "Nokia Siemens Networks" presin qė, deri nė vitin 2015, kėtė teknologji tė re ta shfrytėzojnė rreth pesė miliardė shfrytėzues.

Testimet janė kryer si nė zonat urbane ashtu edhe nė ato rurale, e rezultatet, siē pohojnė nė kėtė kompani, janė mė shumė se tė kėnaqshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Nokia paralajmėron rrjetin 4G
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Teknologjia-
Kėrce tek: