v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Apple deklaron pėrfitimin rekord

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Apple deklaron pėrfitimin rekord   Tue Jan 29, 2008 11:38 pm


Apple deklaron pėrfitimin rekord

Nė tremujorin e fundit afarist tė vitit 2007, Apple ka deklaruar pėrftimin prej 1.58 miliardė dollarėsh amerikanė.
“Jemi tė kėnaqur me deklarimin e tremujorit tonė mė tė suksesshėm afarist ndonjėherė. Kemi qarkullimin dhe profitin mė tė madh deri mė tani”, ka deklaruar drejtori i Applet, Steve Jobs.

Kėrkesa pėr tė gjitha produktet e Applet po rritet ēdo ditė e mė shumė, prandaj kompania gjatė tre muajve tė fundit tė vitit 2007, ka shitur 2.32 milionė kompjuterė Macintosh, qė ėshtė 44 pėr qind mė shumė, sesa nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2006. Shitja e iPod-it ėshtė rritur pėr 17 pėr qind, qė nė shifra ėshtė 22 milionė iPod tė shitur.

iPhone gjithashtu nuk ka dėshpėruar, dhe nė tremujorin e tretė ka shitur 2.32 milionė ekzemplarė, derisa shitja e pėrgjithshme e iPhone numėron mbi katėr milionė ekzemplarė.

Qarkullimi i Applet nė tremujorin e tretė ka arritur nė 9.6 miliardė dollarė, nga tė cilat 45 pėr qind janė realizuar jashtė SHBA-sė. Kėto rezultate tė mira tė shitjes kanė sjellė fitim prej 1.76 dollarė pėr aksion.

Pėr tremujorin e parė tė vitit 2008 parashikohet qarkullim prej 6.8 miliardė dollarėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Apple deklaron pėrfitimin rekord
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Teknologjia-
Kėrce tek: