v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sqarim nga Dell-i pėr laptopėt me "elektroshok"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Sqarim nga Dell-i pėr laptopėt me "elektroshok"   Tue Jan 29, 2008 11:42 pm


Sqarim nga Dell-i pėr laptopėt me "elektroshok"

Vitin e kaluar Dell ka publikuar informata tė detajuara pėr "therjet", apo siē i kanė quajtur shfrytėzuesit, goditjet elektrike, tė cilat nganjėherė hetohen gjatė pėrdorimit tė laptopėve XPS M1330 dhe XPS M1530, pėr tė cilėn shkruam ditė mė parė.
Nė fakt, mbi “rrjedhjen” e rrymės gjatė pėrdorimit tė laptopėve tė Dell-it, ekipi nga Dell ka paraqitur tė dhėnat vijuese: Edhe pse "rrjedhja” e rrymės ėshtė shumė e vogėl dhe brenda kufizimeve tė sigurisė, disa njerėz megjithatė e ndjejnė atė.

Kjo paraqitje mund tė ndjehet si therje e butė, por nėse kjo “therje” ėshtė e lidhur me zbrazjen elektrostatike, e cila mund tė ndjehet gjatė lėvizjes nėpėr tepih nė kushte tė ajrit tė thatė, atėherė efekti i pėrgjithshėm mund tė jetė befasues, por jo edhe i dėmshėm.

Efekti i parė i cili ndjehet vjen nga elektriciteti statik. Gjithashtu, nė Dell kanė theksuar se burim i “therjes” sė pakėndshme nuk ėshtė laptopi, siē kemi thėnė edhe ne mė herėt, por adapteri me dy pina. Mirėpo, ėshtė interesante, siē pohojnė edhe nė Dell, adapteri me 2 pina ėshtė burim i “therjeve” tė rrymės, por ai duhet tė punojė ashtu dhe kjo ėshtė parashikuar ashtu nė ekipin e ekspertėve.

Nė kompaninė e Dell-it gjithashtu thirren nė atė se, edhe prodhuesit tė tjerė tė laptopėve, shesin modelet e tyre me adapterė 2 pinėsh, tek tė cilėt gjithashtu mund tė pritet “therje” me rrymė nėse kushtet janė tė pėrshtatshme.

Adapterėt e rinj me 2 pina, ēdo ditė e mė shumė janė nė pėrdorim sepse me dimensione mė tė vogla ofrojnė shumė mė tepėr, siē janė pesha dhe dimensionet mė tė vogla, janė mė tė lehtė pėr t’u bartur, por edhe tė mos harrojmė, ndajnė rrymėn me shfrytėzuesin.

Pėr fund, nė Dell pohojnė qė “therja” mund tė evitohet me shfrytėzimin e adapterit 3-pinėsh, megjithatė, nuk do tė largoh etelektriciteti statik, edhe pse ėshtė i pėrtokėzuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Sqarim nga Dell-i pėr laptopėt me "elektroshok"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Muhabere Krasniqi me kėngė tė re pėr dėshmorin e kombit "Kjani Bela" - Video
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Hatellari: Si e "lidha" diktatorin me litar
» Revista "Shqipėria etnike"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Teknologjia-
Kėrce tek: