v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 100.000 gra kanė evituar vdekjen nga kanceri i vezoreve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: 100.000 gra kanė evituar vdekjen nga kanceri i vezoreve   Tue Jan 29, 2008 11:50 pm


100.000 gra kanė evituar vdekjen nga kanceri i vezoreve

Pilula kontraceptive ka evituar vdekjen nga kanceri i vezoreve tė madje 100.000 grave, qė kur ėshtė futur nė pėrdorim, para mė shumė se gjysmė shekulli, pohon studimi i publikuar nė revistėn britanike, The Lancet.
Deri tek ky pėrfundim ka ardhur profesoresha, Valerie Beral, nga Universiteti Oxford dhe kolegėt e saj - duke analizuar 45 sėmundje epidemiologjike mbi kancerin e vezoreve nga 21 shtete (kryesisht nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės), tė cilat kanė pėrfshirė 23.527 gra tė sėmura nga kanceri, dhe 87.303 tė cilat nuk janė sėmurė.

Ekipi i ekspertėve nga Oxfordi ka theksuar se pa pėrdorimin e pilulės kontraceptive, nė gjysmėshekullin e fundit 200 mijė gra nė botė do tė prekeshin nga kanceri i vezoreve, dhe se nga sėmundja do tė vdisnin 100 mijė sosh.

“Gjatė dekadave tė ardhshme, mė sė paku 30.000 raste tė reja sigurisht do tė evitohen ēdo vit pėr shkak tė marrjes sė pilulės”, shkruan nė studim.

Nė botė 120 milionė gra kanė marrė pilulėn qė prej vitit 2002, ndėrsa 80 milionė prej tyre kanė jetuar nė shtetet nė zhvillim, me pagesa tė mesme apo tė ulėta. Kjo pėrqindje do tė rritet, prandaj do tė rritet edhe numri i grave tė shpėtuara nga kanceri i vezoreve.

Kontracepsioni oral ėshtė lidhur me rrezikun e shtuar nga kanceri i gjirit dhe kanceri qafės sė mitrės, por edhe me efekt mbrojtės nė tė gjitha llojet tjera siē janė kanceri i vezoreve, trupi i mitrės dhe zorrės sė trashė, shkruajnė ekspertėt kanadez nė Lancet.

Artikulli vėrteton qė kontracepsioni oral ka efekt mbrojtės sa i pėrket kancerit tė vezoreve dhe se ky efekt ėshtė “mbresėlėnės” dhe jashtė ēdo dyshimi, shkruan Lancet.

Efekti mbrojtės i pilulės kontraceptive zgjat me vite, shkruan Lancet dhe pėrkujton nė efektet anėsore tė pilulės kontraceptive, siē janė tromboza, sėmundjet e zemrės dhe hepatiti.

Megjithatė, vlerėsojnė autorėt - efekti pozitiv i pilulės ėshtė mė i rėndėsishėm sesa rreziku dhe pėr kėtė preferohet pėrdorimi i gjerė i saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
100.000 gra kanė evituar vdekjen nga kanceri i vezoreve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tė krijosh do tė thotė tė vrasėsh vdekjen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: