v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ēaji i gjelbėr mund ta pengojė rritjen e peshės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Ēaji i gjelbėr mund ta pengojė rritjen e peshės   Tue Jan 29, 2008 11:55 pm


Ēaji i gjelbėr mund ta pengojė rritjen e peshės

Sipas disa hulumtimeve laboratorike, ēaji i gjelbėr mund tė jetė i dobishėm edhe pėr tė parandaluar trashjen dhe ruajtjen e vijės trupore, por edhe pse kjo ėshtė treguar e suksesshme tek shtazėt eksperimentuese, ende nuk ėshtė dėshmuar tė ketė efekt edhe te njerėzit.
Tė dhėnat nga testet paraprake laboratorike nė minj tregojnė:

- Peshė mė tė vogėl. Nė mesin e minjve me gjen tė obezitetit (trashėsisė), ato qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr fituan mė pak peshė.

- Mė pak yndyra nė mėlēi. Tek minjtė me gjen tė obezitetit, qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr, u gjet se kishte edhe mė pak shenja tė ndonjė sėmundje tė mėlēisė tė shkaktuar nga yndyrat.

- Nivele mė tė ulėta tė kolesterolit. U gjetėn edhe nivele mė tė ulėta tė kolesterolit dhe triglicerideve te minjtė me gjen tė trashėsisė dhe qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr, nė krahasim me minjtė me tė njėjtin gjen obeziteti dhe qė nuk morėn ekstrakt nga ēaji i gjelbėr.

Njė mėlēi e shėndoshė nuk ėshtė e yndyrshme, mirėpo obeziteti te minjtė ose njerėzit, mund tė ēojė te krijimi i formacioneve lipidike nė mėlēi dhe tė shkaktojė sėmundjen joalkoolike tė mėlēisė yndyrore.

Sa i pėrket ekstraktit tė ēajit tė gjelbėr, gjatė studimit ėshtė pėrdorur doza ekuivalente me atė qė njė person mund tė merr, nėse pi sė paku shtatė gota ēaj brenda ditės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Ēaji i gjelbėr mund ta pengojė rritjen e peshės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shokėt e Atjon Zhitit nuk mund tė besojnė se ai nuk jeton mė (FOTO)
» Thaēi: Presidenti do tė zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai qė nuk e njeh veten, nuk mund ta njohė as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e tė lajthiturve?!A mund tė ngacmohet zjerrmi?!
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TĖ JETOHET NĖ NJI SHOQĖRI KU VRASĖSIT E BURRAVE TĖ SHQUAR SHQIPTARĖ SORROLLATEN LIRSHĖM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: