v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Truri ka nevojė pėr pushim - pėr t’u mbushur me energji

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Truri ka nevojė pėr pushim - pėr t’u mbushur me energji   Tue Jan 29, 2008 11:57 pmTruri ka nevojė pėr pushim - pėr t’u mbushur me energji

Turi i njeriut ka nevojė pėr njė kohė tė mbushjes "offline", tė cilėn ekspertėt e shpjegojnė me faktin se pse njerėzit kanė nevojė pėr gjumė pasi qė kanė qėndruar zgjuar disa orė, ose pasi qė kanė absorbuar shumė informata tė reja.
Hulumtuesit e Universitet Wisconsin Madison, kanė treguar se pjesėt ku qelizat nervore bashkohen me njėra tjetrėn, tė quajtura sinapsa, janė tė fuqishme kur jemi zgjuar dhe tė qeta kur ne flemė.

Sinapsat harxhojnė rreth 80% tė energjisė sė trurit tė njeriut dhe pėr shkak tė miliona neuroneve, energjia e nevojshme “ėshtė shumė e madhe dhe nuk mund tė krijohet pandėrprerė”, kanė sqaruar studiuesit. Truri ka nevojė pėr njė “periudhė jashtė funksioni, gjatė tė cilės kohė nuk jemi tė ekspozuar ndaj rrethit, pėr tė qetėsuar sinapsat”.

Nė njė shkrim tė botuar nė revistėn Nature, studiuesit e Universitetit tė sipėrpėrmendur kanė shkruar: “Ne besojmė se kjo ėshtė arsyeja se pse njerėzit dhe organizmat e gjallė kanė nevojė pėr gjumė. Pa gjumė, truri arrin njė pikė tė ngopjes, nė tė cilėn harxhohet energjia nė disponim”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Truri ka nevojė pėr pushim - pėr t’u mbushur me energji
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: