v3to1|DESIGN|
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vitamina C mbron nga sulmi nė tru

Shko poshtė 
AutoriMesazh
v3to1
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Join date : 29/01/2008
Age : 28
Location : Kosovė - Istog

MesazhTitulli: Vitamina C mbron nga sulmi nė tru   Tue Jan 29, 2008 11:58 pm


Vitamina C mbron nga sulmi nė tru

Dozat e larta tė vitaminės C nė organizėm, zvogėlojnė pėr gati 50 pėr qind rrezikun nga sulmi nė kokė, ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer kėto ditė. Rekomandohet qė tė ushqehemi me pesė deri nė nėntė shujta pemė e perime nė ditė.
Me sasinė e vitaminės C nė trup mund tė parashikohet mundėsia e sulmit nė tru, merret vesh nga njė hulumtim i gjerė i kryer me rreth 20.000 persona tė moshės sė mesme dhe tė vjetėr, tė kryer nė Norfolk tė Britanisė sė Madhe.

Gjatė pėrcjelljes pothuajse dhjetėvjeēare tė popullatės sė pėrmendur, ėshtė vėrtetuar se personat me pėrqendrimin mė tė madh tė vitaminės C, kanė 42 pėr qind mė pak gjasa tė pėrjetojnė sulm nė tru.

Efektet mbrojtėse tė vitaminės C kundėr sulmit nė tru kanė mbetur edhe pasi janė marrė parasysh faktorėt vijues: mosha, gjinia, pirja e duhanit, alkooli, indeksi i masės trupore, shtypja, kolesteroli, aktiviteti fizik, diabeti, sulmet e mėhershme nė zemėr, marrja e ilaēeve dhe statusi shoqėror.

Doktori Phyo Myint nga universiteti Cambridge sqaron se, niveli i vitaminės C nė gjak ėshtė “tregues i mirė biologjik pėr konsumimin e pemėve dhe perimeve, tė cilat kanė pėrmbajtje qė mbrojnė nga sulmi nė tru".

Njerėzit brenda ditės do tė duhej tė merrnin pesė deri nė nėntė shujta tė pemėve dhe perimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.v3to1.tk
 
Vitamina C mbron nga sulmi nė tru
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tė rejat :: Lifestyle-
Kėrce tek: